Wszystko, co musisz wiedzieć o yoyo. Obczaj to!

2023-02-01
Wszystko, co musisz wiedzieć o yoyo. Obczaj to!

Jeszcze parę lat temu yoyo było nieskomplikowaną zabawką o nieciekawym wyglądzie i prostym mechanizmie. To jednak melodia przeszłości. Dziś znajdziesz na rynku nowoczesne yoya, które robią wrażenie nie tylko ze względu na swoją trwałą konstrukcję oraz płynność działania, ale także design. A coś o tym wiemy, ponieważ sami przerobiliśmy niejedno yoyo!  I dziś opowiemy o wszystkim, co musisz wiedzieć, aby zacząć swoją przygodę z yoyo. Udanej lektury!

Zacznijmy od podstaw: co to responsywność w yoyo?

Bardzo często początkujący, którzy chcą kupić swoje pierwsze yoyo, w opisach poszczególnych modeli trafiają na zapadkowy termin „yoyo responsywne” lub „yoyo nieresponsywne”. Co to oznacza? Wytłumaczmy to w ten sposób: kupujesz swoje pierwsze yoyo i od razu wybierasz yoyo z wyższej półki. Model ma przecież genialny design, a do tego przeczytałeś, że zastosowano w nim szerokie łożysko, a całość wykonana jest z metalu. Brzmi świetnie. Rozpakowujesz, rozpoczynasz jojowanie. Puszczasz jojo, to kręci się przy ziemi i… tyle, nie wraca do dłoni! Dlaczego? O to właśnie chodzi w responsywności. Responsywne yoyo to takie, które wraca do dłoni po wykonaniu prostego ruchu nadgarstkiem. Natomiast yoyo nieresponsywne wymaga nauczenia się triku zwanego „bind” - dopiero wtedy wraca do dłoni.

Responsywność yoyo zależy od łożyska, które znajduje się w danym modelu. Modele przeznaczone dla zaawansowanych zawodników posiadają szerokie łożysko, przez które yoyo nie jest responsywne. Nie jest to bariera do przeskoczenia - do nauczenia się bindu potrzebujesz jednego wieczoru. Oczywiście, jeśli przyłożysz się do treningu! Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć od prostszego modelu z wąskim łożyskiem, które będzie z łatwością wracać do dłoni po wykonaniu delikatnego ruchu nadgarstkiem. Sam zdecyduj!

Materiał wykonania Twojego yoyo

Oczywiście yoyo może być wykonane z najróżniejszych materiałów. Te droższe wykazują się zdecydowanie większą trwałością, co może mieć znaczenie przy upadkach. Możemy wyróżnić:

  • yoyo plastikowe - najczęściej wykonane z poliwęglanu. Te są lekkie i dość wytrzymałe, o ile postawisz na sprawdzonego producenta. Propozycje nołnejmowe z supermarketu mogą jednak mocno zawodzić i pękać przy byle upadku. Zwróć na to uwagę!
  • yoyo aluminiowe - tutaj mówimy o dużo większej trwałości oraz świetnym wyważeniu. Tego typu modele mogą być z powodzeniem używane do nauki profesjonalnych trików. Często można zobaczyć je na turniejach w rękach naprawdę konkretnych prosów!
  • yoyo metalowe - zdecydowanie najtrwalsze. Tego typu modele przeznaczone są z reguły dla zawodników, którzy znają już podstawy kontroli yoyo i chcą wskoczyć na wyższy poziom. Dobre wyważenie yoyo sprawia, że masz odpowiednią szybkość, moc i poczucie kontroli nad wykonywanymi trikami.

Oczywiście na pierwszy rzut oka materiał wykonania yoyo przekłada się na jego trwałość oraz wagę. Wiele jednak zależy od osobistych preferencji zawodnika - jedni wolą yoyo lekkie, a inni te o większej masie, bo łatwiej im je kontrolować. Jeśli chcesz na poważnie rozpocząć przygodę z yoyo, to po opanowaniu podstawowych trików radzimy zapoznać się z kilkoma modelami z wyższej półki. Wtedy najłatwiej będzie Ci ocenić, jaki model będzie najlepszy i najwygodniejszy do dalszego rozwoju.

O czym pamiętać na początek przygody z yoyo?

Wielu początkujących użytkowników popełnia podstawowy błąd, jakim jest niezaznajomienie się ze swoim yoyo. Na początku przygotuj je do treningu. W tym celu musisz zadbać o sznurek odpowiedniej długości. Trudno kupić od razu wyregulowane yoyo, ponieważ długość sznurka zależeć będzie od wzrostu użytkownika. My zalecamy na początek postawienie yoyo na ziemi i wyprostowanie sznurka tak, aby dosięgał Ci do pępka. To nie jest żelazna zasada, ale taka długość będzie dobra do nauki.

Kolejną istotną rzeczą jest odpowiednie wiązanie sznurka. Jeśli nie będziesz potrafił tego zrobić, odpal jeden z wielu poradników na YouTube. Jednak najprościej po prostu przytrzymać sznurek palcem lewej ręki, a później nawijać go prawą coraz dalej. Po jakiś dwóch, no może trzech obrotach zdejmij palec lewej ręki ze sznurka i zawijaj dalej sznurek, aż do końca.

No i najważniejsza zasada w trakcie treningu: po prostu się nie poddawaj! Wiele trików będzie wymagać od Ciebie odpowiedniego skupienia oraz regularnych ćwiczeń, ale naprawdę warto. Gdy nauczysz się jednego, od razu dostaniesz boost do nauki kolejnego. Warto też znaleźć innych zajawkowiczów, z którymi będziesz wymieniał się doświadczeniami oraz nowymi trikami. W ten sposób będziesz dodatkowo zmotywowany do rozwoju!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wyboru swojego pierwszego yoyo, to zapraszamy do naszego poradnika: "Czym różni się yoyo dla początkujących od yoyo dla zaawansowanych". Natomiast więcej o nauce trików z yoyo przeczytasz tutaj: "Jojo do trików. Jaki model wybrać?".

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel